Plesni sa veľmi dobre darí vo vlhkých a teplých priestoroch, preto je pre ňu ideálnym miestom v našom byte kúpeľňa. Pri nedostatočnom vetraní a vysokej vlhkosti sa pleseň v kúpeľni veľmi rýchlo objaví a začne sa nekontrolovateľne rozširovať. Musíte ju preto zastaviť ešte skôr, než sa dostane aj do iných miestností. Ako? Čítajte ďalej!

Aby ste domov nemuseli volať odborníkov, nepodceňujte prevenciu proti plesniam.
Aby ste domov nemuseli volať odborníkov, nepodceňujte prevenciu proti plesniam.

Je neviditeľná – a niekedy nezastaviteľná

Veľkým problémom plesne v kúpeľni býva, že sa často objavuje na miestach, ktoré nie sú na prvý pohľad viditeľné – napríklad na tesnení v práčke, na obkladačkách za umývadlom,… Jej obľúbené lokality sú tiež špáry medzi dlaždičkami, ktoré sa ťažko čistia a hoci ich z času na čas vydrhneme, väčšinou sa nám aj tak nepodarí zničiť malé zárodky plesne, ktoré sa veselo rozširujú ďalej.

Pleseň v kúpeľni neškodí len vizuálnej stránke priestoru, ale je veľmi nebezpečná aj pre naše zdravie. Najviac kvôli nej trpia dýchacie cesty, keďže neviditeľné spóry plesne sa dostávajú do vzduchu, ktorý vdychujeme.

Pozrite sa, ktoré upratovacie a čistiace prostriedky jednoznačne odporúčame 👇

↑↑↑

Na boj s tvrdým súperom budete potrebovať tie najtvrdšie zbrane – pozrite si napríklad aj tieto najlepšie prostriedky na boj s plesňami v kúpeľni, ktoré odporúčame.

Prvým bojovníkom, ktorý vám na pleseň v kúpeľni určite pomôže, je peroxid vodíka. Tento tekutý zázrak dokáže účinne likvidovať aj mikroskopické čiastočky plesní a zabráni tak nielen tomu, aby sa pleseň rozširovala, ale zároveň predíde aj jej návratu. Stačí použiť 3-percentný roztok peroxidu vodíka, ktorý prelejete do fľaše s rozprašovačom a aplikujete na postihnuté miesta. Necháte to pôsobiť 10-15 minút, vyčistite hubkou a zotriete.

Veľmi účinným na pleseň v kúpeľni najmä na stenách je aj alkohol. Najlepšie je použiť čistý lieh a pripraviť si roztok z 1 dielu alkoholu a 1 dielu vody. Potom ho prelejte do fľaše s rozprašovačom a aplikujte na pleseň. Nechajte pôsobiť podobne, ako pri peroxide, a následne odstráňte hubkou či škrabkou. Nikdy nezabudnite dôkladne dezinfikovať aj nástroje, ktoré prišli do styku s plesňou.

Proti plesniam aj na prevenciu

Ak by ste radšej na pleseň v kúpeľni použili niečo menej agresívne, odporúčame ocot. Nastriekajte ho na postihnuté miesta a dôkladne vydrhnite. Pozor – ak máte pleseň na vápennej omietke, na tomto povrchu stratí ocot účinnosť. Účinný je však na obkladačky, špáry či postihnuté miesta v práčke. Vynikajúco sa hodí aj na prevenciu. Aplikujte ho preto aspoň raz do týždňa na miesta, kde sa predtým pleseň zvykla objavovať.

Plesne sa dokážu dostať aj do špár medzi obkladačkami, kde ich nie je vidieť.
Plesne sa dokážu dostať aj do špár medzi obkladačkami, kde ich nie je vidieť.

Borax alebo teratraboritan sodný je tiež prírodný čistiaci prostriedok, ktorý má v domácnosti množstvo využití. Môžete si z neho vyrobiť ekologický domáci prostriedok na pranie, či účinne ním bojovať s plesňami. Na prostredie a ľudské zdravie nemá toxický vplyv, dávajte si však pri kontakte s ním pozor. Roztok 1 šálku Boraxu a 3, 5 l vody naneste na povrch postihnutý plesňou a vydrhnite kefkou. Potom povrch utrite handrou a nechajte celkom uschnúť, nemusíte oplachovať.

Pleseň v kúpeľni odstraňuje aj jedlá sóda, navyše okrem toho dezinfikuje priestor a zabraňuje jej návratu. Zmiešajte ju s vodou v pomere 1:1 tak, aby vznikla konzistencia pasty a naneste na problematickú plochu. Po tom, čo zaschne, miesto vydrhnite starou zubnou kefkou a zostávajúcu pastu jednoducho utrite handrou.

Ako prevenciu pred návratom plesne v kúpeľni odporúčame použiť aj ďalší spôsob s jedlou sódou: zmiešajte 1-2 lyžičky sódy a 2 šálky vody. Zmes poriadne pretrepte a premiešajte, potom ju nalejte do nádoby s rozprašovačom. Nastriekajte na problematické miesta a jednoducho nechajte zaschnúť.

Ak nič nezaberá, skúste siahnuť po prostriedkoch dostupných v obchodoch. Tu nájdete napríklad tie najlepšie prostriedky určené priamo na plesne v kúpeľni.

Pleseň môžete aj liečiť

Do boja proti plesni v kúpeľni môžete nasadiť aj klasické bielidlo na bielizeň. Bielidlo je vynikajúce najmä na biele špáry medzi dlaždicami, z ktorých sa pleseň ťažko odstraňuje a ani ju nie je poriadne vidno. Pomôže vám však aj pri odstraňovaní plesne z okien a stien. Nastriekajte roztok vody a bielidla (1 pohár bielidla na 3 litre vody) na plesňou postihnuté miesta, nechajte pôsobiť a vydrhnite hubkou. Dajte si pozor, aby ste vždy mali rukavice a priestor dobre vetrali, pretože bielidlo má veľmi nepríjemný zápach.

O niečo lepší zápach, ale rovnaké účinky v boji proti plesni v kúpeľni má čajovníkový olej. Ide o najsilnejší dezinfekčný prírodný prostriedok, ktorý zabezpečí dlhodobú ochranu pred baktériami, vírusmi a známe sú aj jeho úžasné účinky v boji proti plesni. Zmiešajte teda 2 lyžice oleja a 2 poháre vody, prelejte do fľaše s rozprašovačom, nastriekajte na pleseň a nechajte pôsobiť 2 hodiny. Potom jednoducho odstráňte hubkou.

Všetky účinné prostriedky na boj proti plesniam, ktoré sú ekologické a zároveň nezaťažia ani vašu peňaženku, nájdete aj online – napríklad tieto čistiace prostriedky na boj proti plesniam určite odporúčame.

Pri manipulácii s prostriedkami na odstránenie plesní vždy používajte ochranné prostriedky.
Pri manipulácii s prostriedkami na odstránenie plesní vždy používajte ochranné prostriedky.

Pleseň je v podstate ako choroba, ktorá príde bez varovania a nekontrolovateľne naberá na sile. Na chorobu treba nasadiť lieky, a to platí aj na pleseň. Lieky, ktoré obsahujú nystatín, majú antimykotický účinok. Ak ich náhodou v domácej lekárničke máte, môžete ich použiť aj na boj proti plesni v kúpeľni. Stačí, keď 2 tablety s touto zložkou rozpustíte v pol šálke vody. Roztok následne naneste do medzier medzi dlaždicami a nechajte pôsobiť. Potom jednoducho zotrite handrou.

Hľadali sme za vás a tieto upratovacie a čistiace prostriedky patria medzi tie najúčinnejšie 👇

↑↑↑