Separovanie patrí k činnostiam, ktorými môže každý z nás aspoň trochu chrániť planétu. Každodenne produkujeme veľké množstvo odpadu, ktoré nie je vždy možné znížiť, preto je separovanie v domácnostiach veľmi dôležité – predstavte si, že by sa odpad na vašej ulici nekontrolovane kopil na jednej kope a následne by ho len previezli na iné miesto, kde by jeho eliminácia trvala nekonečne dlho. Na separovanie však potrebujete aj správne koše na triedený odpad. Poradíme vám, ako si vybrať tie najlepšie!

Kuchynské koše ľahko skryjete aj pod drez či na iné miesto v kuchynskej linke.
Kuchynské koše ľahko skryjete aj pod drez či na iné miesto v kuchynskej linke.

Čo sa môže a čo nie

Z veľkých kontajnerov na ulici sa triedenie odpadu premiestnilo priamo k nám do domácností. V mnohých ekologicky zmýšľajúcich domácnostiach už koše na triedený odpad predstavujú štandardnú výbavu.

Bežný Slovák za rok vyprodukuje viac ako 350 kg odpadu, z ktorého sa ešte pred pár rokmi dokázalo pri druhotnom spracovaní využiť iba slabých 10 %. Sklo, papier a plasty sa však dajú opätovne spracovať a záťaž planéty odpadom tak nemusí byť v takých katastrofických červených číslach.

Pozrite sa, ktoré koše na triedený odpad jednoznačne odporúčame 👇

↑↑↑

Koše na triedený odpad do domácnosti sú veľmi praktickým a v mnohých prípadoch aj estetickým riešením, ktoré pošle všetky nevzhľadné a všade sa povaľujúce plastové vrecia do zabudnutia. Pozrite si napríklad tieto najlepšie koše na triedený odpad, ktoré odporúčame.

Na to, aby ste mohli triediť, sa musíte vyznať aj v jednotlivých farbách na smetných košoch. Nejde o nič ťažké – stačí len prekonať svoju pohodlnosť a pristupovať k produkcii odpadu o niečo zodpovednejšie. Spolu s rozumne členenými, kvalitnými košmi na triedený odpad sa za pár dní vy aj celá rodina naučíte, čo kam patrí a nepatrí.

Triedenie odpadu je rozdelené podľa farieb, ktoré už asi dobre poznáte, ale viete aj, čo do ktorej farby môžete hodiť a čo nie? Do zeleného skla určite nepatrí keramika, porcelán, drôtené sklo, autosklo, žiarovky, zrkadlá a televízne obrazovky. Do modrého papiera zasa mokrý, mastný alebo znečistený papier, použité hygienické potreby a viacvrstvové obaly z nápojov. Pri žltých plastoch si dajte pozor na plasty znečistené farbami, chemikáliami, olejom, zeminou, podlahové krytiny, molitan alebo gumu. Ak sú vo vašej obci či meste aj červené kontajnery na kovy, hádzať do nich nesmiete nadrozmerný kovový odpad, obaly znečistené chemikáliami a farbou a kombinované obaly z kozmetiky.

Koše podľa umiestnenia

Teraz sa konkrétnejšie pozrime na to, aké druhy odpadkových košov na triedený odpad poznáme. Ich výber je častokrát úplne náhodný – ide predsa len o nádobu na odpadky, ale po čase sa môže stať, že vám takýto „náhodný“ kôš nebude vyhovovať. Iné požiadavky sa totiž kladú na koše do kancelárie a iné na tie do kuchyne.

Odpadkové koše do detskej izby alebo pracovne by mali byť menšie otvorené nádoby, ktorých základ tvorí kovový alebo plastový výplet. Mali by byť priedušné a s menšou kapacitou, pretože sú vhodné len na odpad, ktorý nepodlieha skaze – akým je napríklad papierový odpad.

Vedieť správne separovať je základ.
Vedieť správne separovať je základ.

WC koše alebo koše do kúpeľne sú presným opakom predošle spomínaných košov. Musia totiž bezpečne skryť a zakryť použité hygienické potreby. Mali by byť z pevného materiálu, bez otvorov, plastové alebo nerezové, s horným vekom, vybavené pedálovým otváraním a dôraz sa kladie aj na jednoduchú údržbu.

Odpadkové koše do kuchyne sú asi tie najdôležitejšie v celej domácnosti. Môžu mať rôzne tvary, veľkosti aj materiálové prevedenie – v na mieru vyrábaných kuchynských linkách je napríklad už iba výsuvný prvok, do ktorého osadíte vrecia na odpad a pravidelne vynášate. Štandardný odpadkový kôš v kuchyni by mal byť ukrytý, napríklad v skrinke pod drezom. Odporúčaný materiál je plast a veko by sa malo jednoducho preklápať, aby ste ho preklopili aj jednou rukou. Vyšší komfort je už napríklad nerezovo–plastový kôš s bezdotykovým ovládaním, ktorý otvorí veko po priblížení ruky.

Kategóriu najpredávanejších košov momentálne predstavujú koše na triedený odpad. Zvyčajne sa delia na 2–4 časti, každá časť je farebne odlíšená a má presné určenie. Jednotlivé časti zvyknú mať objem 15–50 litrov. Výhodou košov na triedený odpad v plastovom prevedení je ich stohovateľnosť alebo možnosť uložiť vedľa seba či nad seba – takzvané koše 2×2. Zmestia sa vám aj za dvere komory alebo do kuchynskej skrinky. Drahšie modely, ktoré majú nerezový alebo drevený základ síce neponúkajú až takú priestorovú variabilitu, sú však zaujímavým estetickým prvkom, ktorý rozhodne upúta. Pozrite si naše tipy na takéto koše na triedený odpad, ktoré tu nájdete aj za výhodné ceny.

Najpredávanejšie sú plastové

Dôležitou otázkou je aj kam takýto kôš na triedený odpad umiestniť. Zaberie predsa len o niečo viac miesta, ako klasický kôš. Najjednoduchšie je dať ho tam, kde ste doteraz odkladali plast a papier. Ak sa preňho nájde miesto v kuchyni, je to skvelé, ak nie, nebojte sa ho umiestniť aj za dvere do komory.

Malou nevýhodou, ktorú koše na triedený odpad majú, je fakt, že vo väčšine prípadov je časť na komunálny odpad rovnako veľká, ako na ostatný druh odpadu. Komunálny odpad sa nám obvykle plní najrýchlejšie, takže niekedy môže mať problém s jednou polovicou koša plnou a druhou poloprázdnou. Celkový objem takéhoto typu koša prispôsobujte predovšetkým priestorovým možnostiam vašej domácnosti.

Štítili ste sa niekedy dotknúť veka na odpadkovom koši? Aj v prípade, akým sú koše na triedený odpad, si výrobcovia dávajú záležať na vysokej hygienickosti a snažia sa, aby používanie košov bolo bezpečné a pohodlné. Klasické veko, ktoré sa otvára vyklopením dohora rukou, nájdete najmä na košoch, ktoré je možné ukladať na seba. Potom existuje pedálové otváranie, čo je veľmi dobre známy spôsob otvárania, kedy stačí stúpiť na pedál a veko sa bez dotyku ruky otvorí. Hodí sa najmä na koše, ktoré sú uložené vedľa seba v rade. Vyšší nadštandard, ktorý sprevádza aj vyššia cena a perfektné nerezové spracovanie, má už spomínané bezdotykové alebo aj bezkontaktné otváranie na priloženie ruky.

Odpad každý deň hromadíme v neúnosnom množstve - separovanie je aspoň malý krok na ceste k zdravšej planéte.
Odpad každý deň hromadíme v neúnosnom množstve – separovanie je aspoň malý krok na ceste k zdravšej planéte.

K najpredávanejším košom na triedený odpad patria najmä plastové a nerezovo-plastové modely. Je to tak preto, lebo nepridávajú zbytočne na hmotnosti, jednoducho sa udržujú v čistote a pri dobrom zaobchádzaní spoľahlivo poslúžia dlhé roky. Ak uvažujete o inej alternatíve, existujú aj látkové “vrecia” zo spevnenej textílie, ktoré sa po obvode napnú na kovovú konštrukciu. Na jednej strane ponúkajú veľký objem a možnosť vidieť, nakoľko je kôš naplnený, rozhodne sa však hodia iba na trvale suchý odpad, akým je plast a papier. Všetky ďalšie skvelé tipy na najlepšie koše na triedený odpad, ktoré odporúčame, nájdete aj tu.

Hľadali sme za vás a tieto koše na triedený odpad patria medzi tie najlepšie 👇

↑↑↑