Každý z nás sa s tým už určite stretol – malá či veľká nehoda v domácnosti a večná dilema, ako vyčistiť koberec od fľaku alebo špiny. Koberec v zime krásne zahreje a v lete zasa spríjemní bosú chôdzu, ale jeho údržba nie je vždy jednoduchá. S našimi tipmi a radami to zvládnete – domáce čistenie kobercov bude s nimi hračka!
Rozhoduje materiál
Prvé, na čo musíte ešte pred domácim čistením kobercov myslieť, je zistiť, z akého materiálu je váš koberec vyrobený.
Napríklad prírodné koberce sú citlivé na vlhkosť, preto si rozhodne dajte pozor na chemické prípravky, na ktoré môžu byť koberce z juty, ľanu, bavlny alebo prírodného hodvábu obzvlášť citlivé. Poprípade si pozrite naše tipy na špecializované čistiace prostriedky na koberce.
Myslite aj na to, že niektoré materiály v interiéri veľmi neobľubujú vodu, preto si treba na príbalovom letáku alebo na internete nájsť a prečítať odporúčanú techniku čistenia.
Na vlnu je najlepšie použiť ocot. Zrieďte ho s rovnakým množstvom vody v pomere 1:1 a potom len nastriekajte na znečistené miesto. Keď materiál absorbuje túto zmes, vezmite lyžicu a prejdite jej hranou pozdĺž koberca, aby ste uvoľnili vlákna a obnovili tak pôvodnú štruktúru.
Koža si narozdiel od ostatných materiálov vyžaduje ten najjemnejší prístup. Buď navlhčite handričku a pridajte odmasťovací prostriedok na riad, alebo nastriekajte čistiaci prípravok na kožu. Všetky najlepšie čistiace prostriedky na koberce nájdete aj tu. Kožený povrch musíte vždy utrieť dosucha, pretože inak by koža nezostala čistá a začala časom praskať.
Chlpaté a vlasaté – ako na nich?
Jemne problematické bývajú koberce s dlhým vlasom, pretože sa do nich dostane veľa neporiadku a častokrát ho ani nevidíme. Riešením môže byť valček na vlákna pre tieto problematické oblasti. Opäť závisí od typu koberca, ale nemusíte sa báť – tento proces trvá skutočne krátko. Nakoniec stačí koberec ešte povysávať so správnym nadstavcom.
Podobne sú na tom aj chlpaté koberce. Tie je možné čistiť rovnako, ako tie s kratším vlasom. Pri vysávaní si však dajte pozor na nadstavec, pretože pri takýchto kobercoch je nutné použiť kefku vysávača s vysokým vlasom a nastaviť jej výšku na najnižší stupeň.
Špeciálne sa treba starať o tkané koberce. Nesmiete na nich použiť horúcu vodu, vždy len vlažnú a nikdy nie amoniak ani bielidlo. Ideálne je používať len mydlovú penu, radšej ako mydlovú vodu.
Dávajte si pozor, kedy koberec začne javiť známky plstnatenia. Deje sa to najmä na veľmi zaťažovaných miestach. Vtedy je potrebné ho prečesať. Vysávajte tiež len na nižšom výkone.
Namokro alebo nasucho
S akýmkoľvek kobercom nemusíte hneď bežať do čistiarne. Domáce čistenie kobercov zvládnete aj sami. Rozlišujeme suché a mokré čistenie.
Pri suchom čistení ide o veľmi obľúbenú a často používanú metódu čistenia, ako celého koberca, tak aj lokálnych škvŕn. Aké sú výhody takéhoto suchého čistenia?
- oproti mokrému čisteniu je šetrnejšie a neničí vlákna
- silne znečistené koberce môžete vyčistiť aj viackrát po sebe
- okamžite po čistení môžete koberec vysávať
- práškové čističe okrem čistenia škvŕn absorbujú aj nepríjemné pachy
Mokré čistenie sa hodí najmä na veľmi znečistené koberce. Poradí si aj s odolnými škvrnami od farby či jedla. Výhodou mokrého čistenia je predovšetkým to, že je veľmi efektívne a oživí aj pôvodnú farbu koberca. Nevýhodou je však to, že po takomto čistení koberec nebudete môcť používať okamžite, pretože musíte aj niekoľko hodín schnúť. Taktiež je to náročnejší spôsob, čo sa práce týka.
Ak si netrúfate na domáce čistenie kobercov alebo si z časových dôvodov nemôžete dovoliť kobercom venovať svoju energiu, môžete si kúpiť alebo prenajať tepovač či čistič kobercov od profesionálnej firmy. Ale čistiť môžete aj domácimi prostriedkami, ktoré máte určite doma aj vy – šampónom, pracím práškom, ľadom (v prípade žuvačky), soľou, sódou, práškom do pečiva či citrónovou šťavou. Alebo využite naše tipy na najlepšie čistiace prostriedky na koberce.