Život bez automatickej práčky si už dnes nevieme ani predstaviť. Keďže to nie je najmenšia investícia, po jej kúpe si obvykle želáme, aby nám vydržala čo najdlhšie. To však ide ruka v ruke so sľubom, že sa o ňu budeme aj dobre a pravidelne starať. Ako vyčistiť práčku tak, aby vás to nestálo veľa času a peňazí?

Aj čistenie práčky by malo byť v súlade s pokynmi od výrobcu - nezabudnite si vždy starostlivo prečítať návod na použitie.
Aj čistenie práčky by malo byť v súlade s pokynmi od výrobcu – nezabudnite si vždy starostlivo prečítať návod na použitie.

Nie, práčka nie je samočistiaca

Ak je niečo špinavé, nemôžeme od toho očakávať dobré výsledky – to platí asi vo všeobecnosti o všetkých elektrospotrebičoch. Aj malá údržba a malá časová investícia vás v tomto prípade vie zachrániť pred nákladnou opravou alebo kupovaním nového elektrospotrebiča.

Aj keď sa môže zdať, že práčka sa vlastne umýva sama (čistí nám predsa oblečenie), je to mylná predstava. Už len to, že špinu a nečistoty z oblečenia a bielizne musí niekam odvádzať, znamená, že cez ňu prechádzajú. Hoci majú dnešné moderné práčky množstvo funkcií, vďaka ktorým je ich údržba o niečo jednoduchšia, k úplnej čistote im vždy musíte trochu dopomôcť.

Hľadali sme za vás a tieto čistiace prostriedky na čistenie práčky patria medzi tie najúčinnejšie 👇

↑↑↑

Najčastejším problémom pri znečistení práčky bývajú vytečené gély, aviváž, ale aj jej celkový vzhľad, čistota bubna, filtrov aj priehradok na dávkovanie čistiacich prostriedkov. Na čistenie, samozrejme, potrebujeme čistiace prostriedky – tie najlepšie čističe, ktoré dobre vedia, ako vyčistiť práčku, nájdete aj tu.

Stojí za to položiť si otázku, ako často by ste práčku mali čistiť. Odpoveď je jednoduchá – podľa odporučení konkrétneho výrobcu. Ak ten nič o údržbe a čistení práčky neudáva, mali by ste tak urobiť minimálne dvakrát do roka.

Asi najdôležitejšou súčiastkou v práčke je jej filter. Dobré je vyčistiť a skontrolovať ho aspoň raz za tri mesiace. Práve pri jeho zanedbaní totiž hrozia rôzne poruchy, problémy s napúsťaním alebo vypúšťaním vody či žmýkaním.

Okrem špiny je tu aj zápach

Pravidelná údržba znamená aj údržbu po každom praní. Ak chcete naozaj začať od základov, dodržujte náš prvý tip: po vyložení bubna vždy utrite dosucha tesnenie okolo dvierok a spravte krátku vizuálnu kontrolu. V práčke nesmie na ďalšie pranie nič zostať – špeciálny pozor si dajte najmä na odtrhnuté gombíky, cvočky, nášivky,… Taktiež nikdy po praní dvierka na práčke nezatvárajte.

Veľkým problémom pri tom, ako vyčistiť práčku, býva aj nepríjemný zápach. Ten môže mať až niekoľko príčin a ak sa ho chcete zbaviť, mali by ste prísť na to, čo ho spôsobuje. Najčastejšími dôvodmi býva zanesená priehradka na čistiace prostriedky, ukladanie nečistôt a mastnoty v bubne práčky, nesprávne používanie pracích a iných prostriedkov alebo zabudnutý predmet niekde za bubnom práčky.

Čistenie filtra je ešte dôležitejšie, než čistenie práčky samotnej, pretože práve filter sa najviac zanáša.
Čistenie filtra je ešte dôležitejšie, než čistenie práčky samotnej, pretože práve filter sa najviac zanáša.

Tip dva: zápach môžete odstrániť aj pomocou kúpených čistiacich prostriedkov priamo z obchodu (tie najlepšie, ktoré odporúčame, nájdete aj tu), poprípade si pomôcť domácim receptom, na ktorý budete potrebovať ocot alebo kyselinu citrónovú. Aj ocot, aj kyselina si totiž poradia nielen so zápachom, ale aj s nečistotami!

Ako na to? Do prázdnej práčky nalejte liter octu alebo kyselinu citrónovú (cca v takom množstve, ako dávate pracieho prášku) a spustite program na 90°C. Do práčky sa odporúča vložiť aj čistá handra, ktorá vyplavené nečistoty pohltí.

Na to, aby sa nečistoty z práčky vždy kompletne vyplavili, odporúčame striedať rôzne programy. Ak to nerobievate, aspoň raz za čas pustite aj ten s najvyššou teplotou. Inak sa program na 90°C a viac odporúča napríklad na pranie uterákov a osušiek, pretože pri tých jediných sa nemusíte báť, že sa vplyvom tepla zmenšia.

Silné (troj)kombo

Teraz sa pozrime na konkrétne čistiace prostriedky, ktoré môžete pri čistení a údržbe práčky využiť. To, ako sa vyčistiť práčku, sa vďaka nim stane úplnou maličkosťou.

Ak ste skôr zástancom prírodných čistiacich prostriedkov a odporcom chémie, určite sa potešíte, že mnoho prostriedkov na čistenie máte možno aj priamo doma. Medzi najpoužívanejšie patrí už spomínaný ocot, kyselina citrónová aj jedlá sóda. Vedia byť rovnako silné, ako niektoré drahé chemické čistiace prostriedky.

Octový roztok vám pomôže najmä na odstránenie nečistôt, vodného kameňa a plesní vo vnútri práčky. Zmiešajte polovicu až celú šálku bieleho octu s rovnakým množstvom teplej vody a túto zmes nalejte priamo do prázdneho bubna práčky. Opäť nastavte práčku na dlhý cyklus na najvyššiu teplotu a sledujte, ako octový roztok rozpúšťa usadeniny vodného kameňa a odstraňuje aj prípadné plesne.

Ďalším skvelým prírodným čističom, ktorý vie, ako vyčistiť práčku, je kyselina citrónová. V tomto prípade do prázdneho bubna nasypte cca 1/4 až 1/2 šálky kyseliny citrónovej, spustite práčku na krátky cyklus s vysokou teplotou a potešte sa aj príjemnou citrónovou vôňou, ktorú tento čistič vo vašej práčke zanechá.

Vyčistiť práčku môžete aj jedlou sódou. Postup je veľmi jednoduchý – do prázdneho bubna pridajte približne polovicu šálky jedlej sódy a spustite práčku na krátky cyklus a na vysokú teplotu. Jedlá sóda tiež pomáha odstrániť aj zápach.

Na prírodnej báze sú však už aj mnohé čistiace prostriedky z obchodu, takže sa nemusíte báť, že ich kúpou kontaminujete svoju domácnosť, alebo nebudete šetrní k životnému prostrediu. Pozrite si naše tipy na tie najlepšie čistiace prostriedky na vyčistenie práčky a vyberte si zo širokej ponuky.

Práčku má väčšina z nás v kúpeľni, preto môže byť zápach vychádzajúci z nej veľmi obťažujúci.
Práčku má väčšina z nás v kúpeľni, preto môže byť zápach vychádzajúci z nej veľmi obťažujúci.

Vedeli ste, že na čistenie práčky vám môžu poslúžiť aj tablety do umývačky riadu? Jednu alebo dve tablety vložte do práčky a zapnite intenzívny program prania. Tablety do umývačky vedia účinne odstrániť zvyšky špiny vo vnútri práčky aj usadený prací prostriedok.

Na záver ešte niekoľko užitočných tipov, ako svoju práčku čo najdlhšie udržíte v dobrom stave. Nepreťažujte ju – vkladajte do nej len také množstvo bielizne, koľko dovoľujú inštrukcie výrobcu. Dôkladne vyberajte predmety, vreckovky a iné záludnosti z vrecák praného oblečenia. Kupujte len kvalitné pracie prostriedky, čo neznamená, že to musia byť tie najdrahšie. Najdôležitejšie je, aby ich zloženie nebolo škodlivé pre vás a pre prírodu. Dôležitým parametrom je aj to, aby sa dokonale rozpúšťali pri nižších teplotách vody.

Pozrite sa, ktoré čistiace prostriedky na čistenie práčky jednoznačne odporúčame 👇

↑↑↑