Ruku na srdce: kto z nás rád čistí matrace, na ktorých spíme? Aj keď dermatológovia a alergológovia odporúčajú robiť to pravidelne, ich odporúčania tak trochu ignorujeme.Treba si však uvedomiť, že matrac kupujeme dvakrát, možno trikrát za život, hoci na ňom strávime v priemere tretinu svojho života. Poradíme vám, ako sa zbaviť najčastejších škvŕn veľmi jednoducho a lacno!
Trpí hlavne vaša koža
Predstavovať si, čo sa na našom matraci nazbiera iba za jeden mesiac, nie je nič príjemné. Kuchyňu niekedy umývame aj dvakrát denne – zato matrac nechávame každú noc v rovnakom stave, ako ráno.
Udržiavať matrac neznamená iba dodržiavať hygienu a pravidelne prezliekať posteľnú bielizeň či občas vnútro postele povysávať. Vedeli ste, že najčastejším dôvodom, prečo človek príde ku kožným plesniam je jeho znečistený matrac?
Pravidelným čistením matraca odstránite nielen plesne, ale aj roztoče. Tie sú veľmi zákerné, pretože do matraca sa vplyvom vonkajších faktorov dostanú veľmi ľahko a následne ich necítite, objavíte ich len náhodou v podobe rôznych kožných ochorení.
Vedeli ste, že prach, ktorý sa usádza na vašich poličkách, je tvorený prevažne vašou vlastnou kožou? Tá sa obmieňa každých 28 dní aj bez vášho vedomia. Teraz si predstavte, ako kvôli tomu musí vyzerať váš matrac. Pripočítajte k tomu litre potu, ktoré sa každou nocou do matraca zbierajú, a je jasné, že čistením matraca nielen predídete kožným ochoreniam, ale vaša posteľ bude aj sviežejšia a voňavejšia.
Dajte matracu dostatočný čas na vysušenie
Každé čistenie matraca musíte začať odstránením všetkého, čo na ňom máte. Obliečky, poťahy a plachty dajte prať na najvyšší možný stupeň teploty, aby sa zlikvidovali všetky plesne, baktérie, nečistoty a alergény.
Potrebovať budete ešte vysávač s hlavicou na tkaniny, ktorým pomaly a precízne povysávajte celý matrac, prípadne viacero matracov a čistiace pomôcky v podobe kefy, vedra s vodou, poprípade esenciálnych olejov na upokojenie (eukalyptus, levanduľa, medovka a iné). Odporúčame použiť len tie najlepšie čistiace pomôcky, ktoré vám vydržia dlho a využijete ich aj na iné úkony v domácnosti.
Zabudnúť nesmieme ani na univerzálny čistiaci a dezinfekčný prostriedok, ktorý sa hodí aj na čistenie matraca. Možno už tušíte, že pôjde o ocot – náš tip na ten najlepší je biely destilovaný ocot. Používať budete roztok z neho a z vody.
Do nádoby vlejte pol litra horúcej vody a pridajte aj pol litra octu. Takouto zmesou naplňte rozprašovač a postriekajte tie najvýraznejšie škvrny na matraci. Dobré je postriekať aj celú jeho stranu, na ktorej spíte, aby ste ju dezinfikovali. Následne nechajte 10 minút pôsobiť a postierajte vlhkou handričkou.
Matrac vyčistený octom je dobré nechať sušiť aspoň pol dňa, aby ste sa zbavili nielen vlhka, ale aj typického octového zápachu. Pre vyšší účinok, prípadne zaschnuté a dlho nečistené škvrny môžete s octom zmiešať aj sódu bikarbónu, čajovú lyžičku čistiaceho prostriedku, čajovú lyžičku dezinfekcie a čajovú lyžičku vody. Takúto zmes naneste na handričku a poriadne ňou škvrny potrite.
Rozhodujúci je aj materiál
Pozor si treba dať aj na typ matraca, ktorý máte, pretože ocot je síce univerzálny čistiaci prostriedok, ale v prípade, že si potrebujete dopomôcť aj inými čistidlami a prípravkami, mali by ste vedieť, ktoré určite nepoužívať.
Pozrime sa teda, aké typy matracov poznáme a ako na ich čistenie:
– pokojne ho operte aj v práčke, ak sa tam zmestí, poprípade naňho použite vysávač na mokré čistenie
– vodu s octom, poprípade iným čistiacim prostriedkom na zažraté škvrny nanášajte pomocou hubky na riad na matrac, potom utrite aj čistou vodou
– neznesie mokro, preto musíte použiť špeciálny prostriedok na to určený, väčšinou prášok, piliny alebo penu, ktoré sa vplyvom vzduchu zmenia na prach
– použite univerzálny postup s tým najlepším bielym octom na čistenie matraca
Na matrac sa často dostanú aj telesné tekutiny ako krv alebo moč, ktoré je naozaj ťažké odstrániť tak, aby po nich neostala ani pamiatka. Pri škvrne od moču, či už ľudského alebo zvieracieho, budete musieť pridať aj trochu peroxidu a prostriedku na riad. Zmiešajte s ním 3 lyžice sódy bikarbóny a túto zmes naneste na škvrnu bezprostredne po jej vytvorení sa. Nechajte ju poriadne zaschnúť a následne už vytvorenú vrstvu iba odlúpnite.
Pri škvrne od krvi najprv použite studenú vodu, do ktorej namočte handru a poriadne ňou škvrnu pretrite. Ak stopy po škvrne na matraci ostali, použite ešte štvrtinu pohára peroxidu vodíka spolu s 1 lyžicou soli a s 1 lyžicou prostriedku na riad. Zmes nechajte chvíľu pôsobiť a potom zoškrabte.