Poliať sa vínom je obvykle taká malá tragédia. Keďže víno častokrát pijeme pri rôznych spoločenských udalostiach, najčastejšie si ním zničíme drahé šaty, bielu košeľu alebo pohovku v obývačke. A ak je víno ešte aj červené – to už je naozaj na pokazenie večera. V skutočnosti to tak však vôbec nemusí byť, rozliate červené víno sa dá odstrániť skôr, než poviete “na zdravie”!

Rozliate červené víno - ako ho vyčistiť, aby neostal fľak
Nehody sa stávajú

Babské rady sú niekedy najúčinnejšie

Či už sa to stalo kvôli nepozornosti alebo nejakej tej hladinke alkoholu v krvi, stalo sa to asi každému. Tak, ako nad rozliatym mliekom, ani nad rozliatym vínom sa neoplatí plakať. Radšej nepodliehajte panike a reagujte promptne. Najprv si povieme niečo o ekologických a prírodných spôsoboch, ako sa s rozliatym červeným vínom vysporiadať.

Ak sa vám podarilo rozliať víno na krásny biely obrus, jednoducho dajte zovrieť vodu. Tentokrát si ňou nezalejete kávu, ani čaj, ale jednoducho ju prelejete cez miesto na látke, ktorá je poliata červeným vínom. Najlepšie je natiahnuť ju cez nejakú nádobu, aby mala voda kam odtiecť.

Hľadali sme za vás a tieto čistiace prostriedky na rozliate víno patria medzi tie najúčinnejšie 👇

↑↑↑

Na koberci je rozliate červené víno ešte nebezpečnejšie, pretože sa môže zašľapať a nikdy ho už z neho nedostanete. V takomto prípade odporúčame trik so soľou (funguje len na červené škvrny, na biele a ružové víno ho preto neskúšajte). Škvrnu čo najlepšie odsajte papierovým obrúskom a následne na ňu nasypte soľ v celej jej veľkosti. Nechajte asi desať minút pôsobiť, vrstvu soli odsajte napríklad vysávačom a škvrnu ešte dovytierajte mokrou handrou. Ak je na koberci stále farebná stopa, použite čistiaci prostriedok, napríklad na tepovanie. Odporúčame použiť len tie najlepšie prostriedky na čistenie.

Rozliate červené víno - ako ho vyčistiť, aby neostal fľak
Soľ sa nájde v každej domácnosti

Čo začne príroda – dokončí čistiaci prostriedok

Spomínate si ešte na narážku s rozliatym mliekom? Tak teraz ho možno budete potrebovať. Hodí sa najmä na staršie, zaschnuté škvrny po rozliatom červenom víne, alebo na oblečenie. Zohrejte v hrnčeku asi pol litra mlieka, v ktorom rozmiešate lyžičku soli. Potom doňho jednoducho namočte textíliu so škvrnou a čakajte, kým začne miznúť. Na záver ju ešte prepláchnite čistou vodou.

Kyselina vínna sa môže v kombinácii s citrónovou šťavou stať dokonca účinným čistiacim prostriedkom. Zatiaľ ním však nepotrebujeme čistiť nič iné, len rozliate červené víno, čiže tak trochu samého seba. Škvrnu navlhčite čistou vodou a nakvapkajte na ňu citrónovú šťavu. Potom látku položte nad umývadlo a škvrnu vymyte kyselinou vínnou, ktorú získate z trochy zvyšku nevyliateho vína (použiť môže aj biele či ružové víno).

Stále platí, že ak po uplatnení postupu ostanú na oblečení alebo inej textílii zvyšky škvrny, použite ešte iný čistiaci prostriedok, ako mydlo, prací prášok a podobne. Pozrite si aj naše tipy na tie najvýhodnejšie a najúčinnejšie čistiace prostriedky aj na škvrny od rozliateho červeného vína.

Čo by to boli za čistiace postupy bez obľúbeného octu? Zmiešajte ho vo veľkej nádobe s dvoma litrami vody (postačia aj približne tri polievkové lyžice). Do pripraveného roztoku namočte látku a nechajte pôsobiť minimálne hodinu. Potom všetko operte v práčke s účinným pracím prostriedkom a škvrna by mala byť úspešne odstránená.

Potrebujete len papierové utierky a…

Na rozliate červené víno pomôže, samozrejme, aj jedlá sóda bikarbóna. Zmiešajte ju s vodou (mala by vzniknúť hustá pasta), ale ešte pred jej použitím použite papierové utierky a dôkladne nimi rozliate červené víno vysušte. Vzniknutú zmes sódy s vodou rozotrite po celej škvrne a nechajte pôsobiť približne 3 až 4 hodiny. Ak vrstva vyschne, je dobré ešte ju vysať vysávačom.

Čo sú teda najúčinnejšie domáce čistiace prostriedky na škvrny od rozliateho červeného vína?

  • vriaca voda
  • soľ
  • mlieko so štipkou soli
  • citrónová šťava
  • ocot
  • Ak žiadny z ekologických a účinných domácich čistiacich prostriedkov nezaberá, prípadne je škvrna od rozliateho červeného vína zaschnutá natoľko, že nejde odmáčať, musíte siahnuť po trochu väčšej chémii. Zaberá napríklad bielidlo, ktoré sa síce neodporúča používať na všetky druhy škvŕn, ale pri bielom oblečení môže spôsobiť zázrak. Stačí doňho namočiť látku na asi 10 minút a potom ju ručne vyprať v horúcej vode.

    Rozliate červené víno - ako ho vyčistiť, aby neostal fľak
    Niekedy je chémia nevyhnutná

    Na záver ešte posledný tip na roztok prostriedku na umývanie riadu a peroxidu vodíka. Škvrnu opäť na úvod vysušte papierovými obrúskami, potom chyťte do ruky ľubovoľný rozprašovač a nalejte doňho dve lyžice peroxidu vodíkajednu polievkovú lyžicu čistiaceho prostriedku na riad. Roztok nastriekajte na škvrnu a za pomoci hubky alebo handričky jemne vyčistite. Opakujte, až kým škvrna nezmizne. Nezabudnite si dať gumené rukavice a vyvarovať sa kontaktu s peroxidom vodíka, ktorý môže narobiť veľa neplechy, ak by sa vám napríklad dostal do očí. Pravidelne preto hubku alebo handričku vyplachujte v čistej vode.

    Pozrite sa, ktoré čistiace prostriedky na rozliate červené víno jednoznačne odporúčame 👇

    ↑↑↑