Plesne sa občas objavia v každej domácnosti. Nie sú však len estetickým problémom, pretože ide najmä o najčastejšiu príčinu vzniku alergie, astmy, dýchacích či kožných problémov. Ak stenu umyjete alebo premaľujete, ide len o krátkodobé riešenie. Ako si teda s plesňami poradiť tak, aby sa už k vám nikdy nevrátili?

Plesne na stenách sa môžu objaviť v každej domácnosti.
Plesne na stenách sa môžu objaviť v každej domácnosti.

Prečo ich doma máme?

Ak ste sa niekedy pýtali, prečo si to plesne namierili práve k vám, tak dôvod je veľmi jednoduchý. Plesne sú mikroorganizmy, ktoré pre svoj život potrebujú živnú pôdu. Ideálne je pre nich prostredie s teplotou vzduchou 20-35 °C a samozrejme vlhko.

Preto k vám pleseň na stenách môže niekedy dostať úplne jednoduchá činnosť, ako je varenie alebo sušenie bielizne pri zlom vetraní. Obľubujú teda najmä kúpeľne a kuchyne. K ich obľúbeným materiálom zasa patria drevo, koža alebo papier, takže ak niečo také máte v teplých vlhkých priestoroch, ktoré sa často nevetrajú, určite sa už čoskoro môžete “tešiť” na vznik plesní.

Pozrite sa, ktoré čistiace prostriedky na čistenie plesne na stenách jednoznačne odporúčame 👇

↑↑↑

Príčinou vzniku plesní môže byť niekedy aj chybná realizácia strechy alebo celková priepustnosť konštrukcie. Stáva sa to hlavne pri použití nekvalitného stavebného materiálu.

Pleseň na stenách v podstate nie je ako taká zdrojom zdravotných problémov. Môžu za to emisie, ku ktorým pri jej prítomnosti dochádza. Plesne môžu nielen za alergické reakcie horných dýchacích ciest, ale dokonca aj žalúdočné problémy, bolesti žalúdka či pocity na zvracanie. Niekedy bývajú na príčine aj častým nevysvetliteľným migrénam.

Štúdie preukázali dokonca aj to, že pleseň na stenách môže ovplyvňovať niektoré funkcie mozgu. Po dlhom vdychovaní emisií z plesní môžete byť úzkostliví, či mať dokonca problém s pamäťou.

Živnou pôdou pre plesne je predovšetkým vlhkosť a nevetrané priestory.
Živnou pôdou pre plesne je predovšetkým vlhkosť a nevetrané priestory.

Ako si teda v boji s plesňami čo najviac pomôcť? V obchodoch nájdete mnohé prípravky proti plesniam a tiež na prevenciu proti ich vzniku (najlepšie prostriedky na plesne odporúčame aj tu) – dôležité je však vedieť aj to ostatné, čo pri objavení plesne musíte urobiť.

Myslite (veľmi) dopredu

Maľovanie stien sa síce pri plesni na stenách odporúča veľmi často, vyrieši však len estetický problém, prípadne môže byť dobrou prevenciou, v prípade, že použijete náter s ochrannou vrstvou proti plesniam.

Dobré je aj predchádzať vzniku plesní. Najlepšie je na to každý deň vytvoriť v dome alebo v byte na päť minút prievan, aj niekoľkokrát počas dňa. Taktiež nezabúdajte otvárať okná aj počas sprchovania alebo varenia.

Ak sa už na vašej stene pleseň objavila, odstrániť by ste ju mali na to vhodným prípravkom – tie najlepšie prostriedky na odstránenie plesní nájdete aj tu. V prípade, že pri postihnutom mieste stojí nejaký nábytok, odsuňte ho aspoň 5 centimetrov od steny.

Skúste si odsledovať, akú teplotu majú steny vo vašej domácnosti. Čím je vyššia, tým je nižšie riziko toho, že na jej povrchu bude kondenzovať vodná para a vytvorí tak plesne.

Možno to znie prehnane, ale na plesne by ste mali myslieť už pri stavbe svojho bývania. Ak splníte všetky požiadavky pre zdravé bývanie už pri stavbe domu, vyhnete sa v budúcnosti aj vzniku plesní. Kvalitný materiál a jeho kvalitné stavebné prevedenie sa totiž ukáže práve po niekoľkých rokoch využívania bývania.

Čo sa vo všeobecnosti považuje za podmienky zdravého bývania? Predovšetkým kvalitné zateplenie, ktoré dom chrýni pred nestálosťou počasia, veľkými teplotnými rozdielmi a tým pádom aj pred plesňou na stenách.

Potom tu máme masívne konštrukcie, ktorých veľká objemová hmotnosť redukuje nielen vplyv hluku, ale tiež obmedzuje kolísanie vnútornej teploty. Zabúdať by ste nemali ani na kvalitný stavebný materiál, pretože práve ten vám vytvorí zdravé bývanie, v ktorom nebudete musieť bojovať so žiadnymi alergiami.

Bojovníkov proti plesniam máte možno aj doma

V prípade plesne na stenách rozhoduje tiež jej veľkosť. Zatiaľ čo malých plesní v rohoch stien sa zbavíte v podstate bez námahy za niekoľko hodín, s tými rozsiahlymi možno budete viesť boj o niečo dlhšie. Aj na väčší plesňový problém však existuje riešenie.

Dobrým pomocníkom v boji proti plesni na stene je aj pohlcovač vlhkosti, ktorý môžete umiestniť v podstate kdekoľvek. Samozrejme, nenahradí vám pravidelné vetranie, ale pomáha vlhkosti predchádzať. Určite si ho nainštalujte v podobe odsávania do kúpeľne – najmä, ak v nej nemáte okno.

Pri boji s plesňami vám môže pomôcť aj prášok na pečenie.
Pri boji s plesňami vám môže pomôcť aj prášok na pečenie.

Stenu by ste pri výskyte plesne mali najprv ošetriť dezinfekciou (tie najlepšie nielen dezinfekčné prostriedky na odstránenie plesní nájdete tu) a po niekoľkých hodinách pôsobenia postihnuté miesto navlhčiť. Následne naneste na stenu penetračný náter, ktorý si poradí aj s tou najviac zažratou plesňou na stenách a zároveň obmedzí jej tvorbu.

Ste skôr zástancom domácich čistiacich prostriedkov, než tých z obchodu? Tieto sa na prevenciu a pleseň samotnú hodia najviac!

  • Ocot
  • – biely destilovaný ocot stačí preliať do rozprašovača a postriekať ním plesňou postihnuté miesta, nechať pôsobiť hodinu a vlhkou handričkou pleseň zotrieť

  • Prášok na pečenie
  • – zmiešajte ho s vodou, pridajte pár kvapiek octu pre lepší účinok a takýto roztok nastriekajte na stenu, nechajte zaschnúť a potom odstráňte špachtľou alebo handrou

  • Peroxid vodíka
  • – ak nie ste s výsledkom po octe alebo prášku do pečiva spokojní, použite túto väčšiu “chémiu”, zmiešajte ju v rovnakom pomere s octom a sódou bikarbónou a po nanesení rozprašovačom na stenu nechajte pôsobiť 15 minút, potom môžete pleseň jednoducho zotrieť handričkou.

    Hľadali sme za vás a tieto čistiace prostriedky na čistenie plesne na stenách patria medzi tie najúčinnejšie 👇

    ↑↑↑