Ak doma, poprípade v záhradnom altánku alebo na terase máte krb, viete, že je to veľmi praktická a zároveň aj dizajnová vec, ktorá dokáže škrtnutím zápalky akýkoľvek priestor zútulniť. Určite však viete aj to, že rovnako, ako každá vec v domácnosti, aj krb potrebuje pravidelnú údržbu a starostlivosť. Vrásky na čele nám robí väčšinou jeho začmudené čierne sklo, ktoré nie je také jednoduché vyčistiť. Iba že by nie!
Postačí aj popol z toho istého krbu
Krbové sklo ochraňuje pred dymom a možným vznikom požiaru z rozžeravených uhlíkov. Práve preto sa dokáže v pomerne krátkej dobe zašpiniť a čistenie skla na krbe nie je práve obľúbenou činnosťou nikoho z jeho majiteľov. Bohužiaľ, predchádzať jeho zašpineniu sa nijako nedá.
Dôvododov, prečo sa vaše sklo na krbe rýchlo zašpiní, môže byť viacero. Je to buď nesprávny prívod vzduchu, keď sa do dreva dostáva príliš málo kyslíka a vytvára sa tak viac sadzí. Prívod vzduchu preto uzatvárajte maximálne do polovice, aby sa drevo nezačalo príliš skoro sadzovať.
Pálite často v krbe mokré drevo? Aj to môže byť dôvodom častého a rýchleho zasadzovania skla na krbe. Rovnako, ak používate príliš veľké a príliš veľa dreva. Čistenie skla na krbe však nie je žiadnou celodennou záležitosťou, na ktorú by ste sa mali pripravovať dopredu. Existuje viacero spôsobov, ako to dosiahnuť aj bez väčších ťažkostí!
Ako sa hovorí, klin sa klinom vybíja. Maximálne jednoduchý a účinný spôsob čistenia skla na krbe je použiť naňho popol. Navlhčite handričku alebo staré noviny, nasypte na nich kúsok popola a vydrhnite krbové sklo od sadzí. Odporúčame použiť jemný popol, pretože ten drsnejší môže sklo poškriabať. Nájdete ho po horení na mieste pod roštom, z ktorého ho môžete odobrať.
Popolová metóda je síce dostatočne účinná, zaberie vám však omnoho viac času, než vyčistenie špecializovanými čistiacimi prostriedkami. Ak sa vám nechce vynaložiť viac námahy a venovať čisteniu skla na krbe veľa času, uľahčite si ho nákupom čistiacich prostriedkov na to určených. Naším tipom je použiť len tie najlepšie a najúčinnejšie.
Pozor na octové zmesi
Ďalším účinným tipom na čistenie skla na krbe je domáci pomocník, ktorého multifunkčnosť už asi nikoho nezaskočí – ocot. Hoci je dostatočne účinný, aby sadze odstránil, postup s odstraňovaním budete musieť aplikovať opakovane, aby ste sa sadzí zbavili úplne.
Zmiešajte jednu šálku octu s troma šálkami teplej vody, môžete pridať pre vyššiu účinnosť aj jednu polievkovú lyžicu čpavku, a nalejte túto zmes do rozprašovača. Následne nastriekajte zmes na sklo krbu, nechajte pôsobiť asi 30-40 sekúnd a krúživými pohybmi utierajte.
Hoci si možno myslíte, že do octu môžete priliať prakticky všetko, aby ste zvýšili jeho účinok, nie je to celkom tak. Vyvarovať by ste sa mali hlavne chemických látok. Nikdy napríklad neprimiešavajte do octu bielidlo, mohli by ste sa otráviť. Tento roztok by totiž začal produkovať toxický plynný chlór, ktorého by ste sa mohli nadýchať a otráviť. Kedykoľvek sa ocot chystáte použiť, či už na čistenie skla na krbe alebo na čokoľvek iné, noste gumenné rukavice. Má totiž vysokú kyslosť a mohol by preniknúť do rezných rán, ak nejaké na rukách máte.
Na dočistenie skla na krbe môžete pokojne po aplikácii octu využiť špecializované čistiace prostriedky, ktoré začatú prácu dokončia. Garantujeme vám, že nájdete aj lacnejšie a také, ktoré môžete použiť bez obáv z príliš veľkej chémie alebo nepriaznivej reakcie na pokožku.
Čítajte príbalové letáky
Do tretice ešte nesmieme zabudnúť na ďalší domáci “čistič”, a to jedlú sódu bikarbónu. Oplatí sa využiť ju najmä pri odolných škvrnách na skle od krbu. Opäť je dobré použiť rukavice, pretože sóda síce je účinná, ale môže byť aj dráždivá.
Okolo miesta čistenia rozložte staré uteráky, aby ste predišli neporiadku, a zmiešajte sódu bikarbónu s vodou. Vytvoríte tak hustú pastu, ktorú naneste na sklenené dvierka pomocou čistiacej kefy alebo drsnej strany hubky a začnite drhnúť krúživými pohybmi. Tento proces budete musieť možno tiež niekoľkokrát zopakovať. Na záver nezabudnite sklo utrieť vlhkou papierovou utierkou a následne aj suchou, aby ste ho vysušili.
Ak “urob si sám” projekty nie sú vašou silnou stránkou, stále odporúčame investovať do komerčného čističa. Pri použití čističov krbového skla, ktoré odporúčame, ich treba obvykle iba nastriekať na studené sklo a nechať pár minút pôsobiť, než sklo utriete vlhkou papierovou utierkou alebo vlhkou handričkou.
Bez ohľadu na to, pre ktorý druh čističa krbového skla sa rozhodnete, vždy si pozorne prečítajte návod a dodržujte pokyny ním určené. Tiež si dajte pozor, aby ste nezačali čistiť sklo v momente, keď je ešte teplé. Ak je to možné, pred čistením krbové sklo odmontujte, pretože aj pri maximálnej opatrnosti pri čistení skla na krbe je vysoko pravdepodobné, že sa nejaké sadze alebo zvyšky nečistôt roznesú po okolí krbu.